przerwa urlopowa- zamówienia będą realizowane od 21 maja

Diament – wszystko, co powinieneś wiedzieć o najcenniejszym kamieniu szlachetnym

Diament – wszystko, co powinieneś wiedzieć o najcenniejszym kamieniu szlachetnym

Diamenty zaliczane są do najcenniejszych naturalnych kamieni, a formowane są z krystalicznych cząsteczek węgla przez miliony lat, w otoczeniu ekstremalnie wysokich temperatur i ciśnienia. Tak szczególne warunki, w jakich powstają diamenty – sprawiają, że ich występowanie w przyrodzie jest bardzo rzadkie, co ma też odzwierciedlenie w wysokiej cenie. Duża wartość tych minerałów wiąże się również z wyjątkowymi właściwościami, jakie posiada diament, dzięki którym jest on niezwykle pożądanym kamieniem w jubilerstwie. Diamenty pod postacią brylantów – zdobią różne elementy eleganckiej biżuterii, w tym najbardziej kojarzone są z pierścionkami zaręczynowymi.

Kiedy diament staje się brylantem i co wpływa na jego wartość?

Diament znaleziony w środowisku naturalnym wygląda całkiem niepozornie – posiada matową powierzchnię i średni połysk. Dopiero po poddaniu diamentu fachowej obróbce szlifierskiej, przeistacza się on w olśniewający blaskiem brylant, jakie później zdobi ekskluzywną biżuterię. Jeśli chodzi o wartość diamentu/brylantu, to determinują go cztery podstawowe wskaźniki, mianowicie: karat, barwa, czystość oraz szlif (4C).

Karat (ct; Carat Weight) to inaczej masa diamentu, którą podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (1 ct = 0,200 grama).

Czystość diamentu (Clarity) to nic innego, niż stopień jego zabrudzenia, na co składają się m. in. naturalne mikropęknięcia i wrostki, które zaburzają idealną przejrzystość szlachetnego kamienia. Skala oceny czystości diamentu oznaczona jest jednym z następujących symboli: IF WS1/WS2 VS1/VS2 SI1/SI2 P1/P2/P3 (IF – doskonała czystość, P3 – najgorsza jakość, gdzie zabrudzenia widać gołym okiem).

Barwa diamentu (Colour) ustalana jest na bazie zestawu kamieni wzorcowych, gdzie stosuje się skalę GIA, w której „D” – oznacza diament biały/bezbarwny, a „Z” – kamień w kolorze żółtym. Warto ponadto wiedzieć, że w przyrodzie występują też niezwykle rzadkie diamenty o barwie różowej, czerwonej, niebieskiej i czarnej, a ich wartość jest najwyższa.

Szlif (Cut) to najtrudniejsze do oceny kryterium wartości diamantu/brylantu. Wskaźnik ten określa finalny kształt brylantu oraz stopień odbijania/załamywania światła. Liczą się tutaj symetria, jakość wykonanej polerki oraz powstałe proporcje kamienia. Najbardziej wartościowy jest tzw. szlif brylantowy, który gwarantuje wyjątkowe efekty wizualne. Kamienie szlachetne w szlifie brylantowym są niemal idealnie okrągłe i posiadają co najmniej 57 płaszczyzn!

Co jeszcze warto wiedzieć o diamentach/brylantach?

Jakość i parametry diamentów/brylantów, tak jak i innych kamieni szlachetnych, powinny być potwierdzone odpowiednim certyfikatem autentyczności oraz wyjątkowości. Dokonując wyboru biżuterii z brylantem, należy zwrócić uwagę na specyfikę i szczegółową charakterystykę kamienia, która zawiera się w przytoczonych powyżej zasadach „4C”.

W branży jubilerskiej rzadko wykorzystuje się diamenty o skrajnych parametrach czystości, a wśród najczęściej wybieranej przez klientów biżuterii, dominują brylanty, które łączą w sobie w optymalny sposób różne cechy. Przykładem są brylanty oznaczane symboliką G-H/Si1 czy G-H/Si2 (biała barwa, optymalna masa, niewielkie inkluzje), które traktowane są jako „złoty środek” pomiędzy wagą a pozostałymi parametrami jakościowymi kamienia.

Napisz odpowiedź

*
**Nie opublikowany
*Adres strony z http://
*
    Produkt poprawnie dodany do porównania

    Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
    Administrator Danych, Polityka Prywatności.