Idealny pierścionek zaręczynowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jednym z pierwszych etapów formalizowania związku dwojga kochających się ludzi – są oświadczyny oraz zaręczyny. Nieodłącznym elementem towarzyszącym tej wyjątkowej w życiu każdego człowieka chwili, jest pierścionek zaręczynowy, jaki przyozdabia dłoń wybranki. Jeśli chodzi o wybór idealnego pierścionka zaręczynowego, to oczywiście najlepiej jest kierować się „głosem serca”, jednak warto też wziąć pod uwagę doświadczenia i życzliwe opinie innych osób. Pierścionek zaręczynowy zwykle pozostaje skrzętnie skrywaną tajemnicą i niespodzianką, a na mężczyźnie osamotnionym w wyborze konkretnego egzemplarza biżuterii – ciąży duża odpowiedzialność.
Na szczęście, każdy renomowany salon jubilerski to miejsce, w którym oprócz olbrzymiego wyboru zaręczynowych pierścionków, kupujący również może liczyć na praktyczne porady. Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego pierścionka na zaręczyny, na widok którego usłyszysz upragnione „TAK!”?...
Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy?
Pierścionek zaręczynowy to symbol miłości, przyrzeczenie wspólnego życia, a także ozdoba kobiecej dłoni, dlatego jej wybór nie powinien być dziełem przypadku. Bogaty wybór pierścionków zaręczynowych sprawia, że z pewnością każdy znajdzie idealny model, dopasowany do upodobań partnerki, jak i… grubości portfela. Wachlarz cenowy pierścionków na zaręczyny jest bardzo szeroki. Ceny prostych i subtelnych modeli z cyrkoniami, które „imitują” prawdziwe brylanty, można kupić już na 200-300 złotych, natomiast jeśli chodzi o górną granicę, to można powiedzieć, że… nie istnieje.
Co prawda, nie ma określonych zasad, jakimi mężczyzna powinien kierować się przy ustalaniu budżetu na zakup pierścionka zaręczynowego, jednak przyjęło się uważać, iż jego wartość powinna symbolizować pewien trud, który został włożony w zaoszczędzenie odpowiedniej kwoty. Dla niektórych osób może to być np. połowa, a dla innych krotność miesięcznego wynagrodzenia. Na pewno niewskazane są jakiekolwiek ekstremalne rozwiązania, czyli kupno pierścionka zaręczynowego za 200 zł przez osobę zarabiającą 10 tys. złotych ani też silenie się na zakup biżuterii zaręczynowej za kilkanaście tysięcy – przez kogoś, kto musi pracować na nią przez cały rok. W pierwszym przypadku, wybranka może uznać to za przejaw sknerstwa i braku szacunku, natomiast w drugim – za przejaw skłonności do nadmiernej rozrzutności.
Żółty, biały albo różowy – jaki kolor złota wybrać, jaki fason i czy kupić pierścionek z kamieniem lub bez?
Najpopularniejszym i zarazem najodpowiedniejszym wyborem na zaręczyny, jest złoty pierścionek. W zależności od preferencji i upodobań wybranki serca, można zdecydować się na pierścionek zaręczynowy z białego złota, z różowego lub na wyrób z tradycyjnego – żółtego złota.
Podczas wyboru koloru złota, z jakiego wykonany będzie pierścionek zaręczynowy, można kierować się też biżuterią, którą na co dzień nosi przyszła narzeczona. Jeżeli jest to srebrna biżuteria, to najodpowiedniejszy będzie pierścionek z białego złota, natomiast w sytuacji, gdy u wybranki przeważa biżuteria z żółtego złota – oczywistym wyborem powinien być klasyczny model w kolorze słońca. Jeśli narzeczona nie ma wyraźnie sprecyzowanych upodobań, ciekawym rozwiązaniem może okazać się niepowtarzalny pierścionek z różowego złota albo dwukolorowy pierścionek zaręczynowy (białe i żółte złoto).
Zdecydowana większość pierścionków zaręczynowych to eleganckie modele z naturalnym kamieniem ozdobnym. Można postawić na delikatny pierścionek z pojedynczym kamieniem szlachetnym lub inkrustowany wieloma mniejszymi kamieniami. Wszystko zależy od budżetu, a także gustu wybranki serca. Jeśli w zakresie liczby kamieni i/lub fasonu pierścionka na zaręczyny, partner ma wątpliwości, może zasięgnąć życzliwej porady u najlepszej przyjaciółki swojej ukochanej albo poprosić o dyskretną pomoc jej siostrę.
Gdy wybranka jest zwolenniczką delikatnej i drobnej biżuterii, trafnym wyborem będzie subtelny pierścionek z brylantem, umiejscowionym z centralnej części, z promieniście rozchodzącymi się „łapkami” (krapy). Klasyczny pierścionek zaręczynowy z brylantem to najczęstszy wybór, ponieważ kamień ten jest symbolem trwałości, szczerych intencji i uczuć, poza tym wspaniale załamuje światło, uwalniający przy okazji swój zachwycający blask. Na kobietach, które lubią bardziej okazałą biżuterię, wrażenie zrobi fantazyjny pierścionek o odważnych kształtach, z asymetrycznie osadzonym kamieniem lub egzemplarz z kilkoma mniejszymi brylantami.
W przypadku brylantów, można zdecydować się na klasyczny – biały kamień albo postawić na modele wykonane na bazie różowego czy czarnego diamentu. Równie popularne są m. in. pierścionki zaręczynowe ze szmaragdem, pierścionki z szafirem lub pierścionki z rubinem. Przy wyborze kamienia, oprócz aspektów ekonomicznych, można kierować się np. ulubionym kolorem wybranki, barwą jej oczu bądź symboliką, jaka kryje się za diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem.
Cyrkonia czy brylant (diament) – co wybrać i jak odróżnić oba kamienie?
W branży jubilerskiej często można zetknąć się z takimi kamieniami, jak cyrkonia, diament czy brylant. Choć na pozór wyglądają podobnie, to różnią się pomiędzy sobą zasadniczo, warto więc poznać ich specyfikę.
Cyrkonia przypomina swoim wyglądem brylant, jednak w przeciwieństwie do niego – nie jest kamieniem naturalnym. Cyrkonia to kamień syntetyczny (sztuczny), co ma przełożenie na to, że ceny zdobionej nią biżuterii nie są wygórowane. Kamienie te, mieniące się blaskiem, niczym prawdziwy brylant, można spotkać m. in. w pierścionkach, kolczykach czy na bransoletkach. Co ciekawe, jeśli w procesie tworzenia cyrkonii dodany zostanie kobalt, to otrzymamy kamień w kolorze niebieskim, natomiast chrom spowoduje zabarwienie jej na kolor zielony.
Diament jest najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie, z którego produkowane są najbardziej pożądane na świecie kamienie. Brylanty, bo o nich mowa, powstają po obróbce i odpowiednim oszlifowaniu diamentu. Wyjątkowe właściwości, czystość, blask i rzadkość występowania diamentów – mają swoje odzwierciedlenie w dosyć wysokiej cenie za biżuterię zdobioną brylantami.
Brylant i cyrkonię różni nie tylko cena, ale przede wszystkim to, że sztuczny kamień sukcesywnie wytraca swoje walory, a po pewnym czasie zmatowieje. Biżuteria z brylantem zawsze zachwycać będzie oryginalnym urokiem i nigdy nie straci swojego wyjątkowego blasku oraz zdolności do tworzenia efektownych świetlnych refleksów. Nie bez powodu pierścionek zaręczynowy z brylantem – symbolizuje siłę, trwałość i nieprzemijający blask. Biżuteria z brylantami zakupiona u jubilera, posiada też certyfikat, który potwierdza autentyczność kamienia, jego wagę, barwę, przejrzystość i jakość szlifu.
Jak dobrać właściwy rozmiar pierścionka zaręczynowego i gdzie kupić biżuterię?
W przypadku pierścionka zaręczynowego, który zazwyczaj musi pozostać do końca tajemnicą i niespodzianką dla wybranki, istotny jest też jego rozmiar – co zwiększa skalę trudności dla kupującego. Odpowiednio dobrany rozmiar pierścionka potęguje pozytywne wrażenie. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość wymiany pierścionka, jednak wówczas wytraca się już efekt zaskoczenia, przygasa nieco entuzjazm i satysfakcja.
Rzadko zdarza się, że kupujący zna dokładny rozmiar pierścionków noszonych przez swoją partnerkę, jednak istnieje na to pewien sposób. „Najprościej” jest zmierzyć dyskretnie obwód ściągniętego przez wybrankę pierścionka za pomocą suwmiarki lub innego, precyzyjnego narzędzia. Niektórzy stosują do tego celu nitkę, jednak pomiar taki obarczony jest większym ryzykiem błędu. Jeśli istnieje taka możliwość, można też przynieść inny pierścionek do salonu jubilerskiego, aby „zdjąć” z niego miarę.
Należy również pamiętać o tym, że zgodnie z tradycją kulturową, jaką kultywuje się w Polsce, pierścionek zaręczynowy zakłada się na palec serdeczny prawej dłoni, ale w dniu ślubu – przekłada się go na lewą dłoń, zwalniający tym samym miejsce dla obrączki. Coraz częściej zdarza się jednak, że po ślubie panie noszą obrączkę i pierścionek zaręczynowy na jednym palcu.
Obecnie, coraz częściej renomowane salony jubilerskie oferują zarówno możliwość robienia zakupów stacjonarnie, jak i przez Internet. W przypadku sprzedaży online, profesjonalny jubiler dba o właściwą prezentację swoich produktów na stronie internetowej (wysokiej jakości zdjęcia, na których widać każdy detal) oraz precyzyjny opis. Niezależnie od tego czy pierścionek zakupiony zostanie w stacjonarnym salonie, czy poprzez e-platformę, solidny jubiler zadba ponadto o odpowiednie opakowanie biżuterii (ozdobne pudełko) oraz załączenie certyfikatu autentyczności.
Napisz odpowiedź Nie wysyłaj