Jak dbać o biżuterię?
Nowy pierścionek, łańcuszek czy bransoletka zachwycają nieskazitelnym wyglądem, jednak urzekający blask biżuterii może z czasem nieco przygasnąć, jeśli nie otoczy się jej odpowiednią troską. Zadbana i wyrazista biżuteria to prawdziwa ozdoba, kluczowy element każdej stylizacji, a nierzadko także symbol uczucia, pasji bądź bliskich sercu idei. Z tego powodu warto dbać o biżuterię, aby cieszyła oko i olśniewała swym naturalnym pięknem przez długie lata. Co sprawia, że srebrna czy złota biżuteria traci swój blask i co może zaszkodzić jej delikatnej strukturze? Przedstawiamy sprawdzone, proste i bezpieczne sposoby właściwej pielęgnacji oraz praktyczne porady dotyczące codziennego używania biżuterii.
„Złote zasady” użytkowania i pielęgnacji biżuterii
Podstawową zasadą, której przestrzeganie zmniejsza ryzyko uszkodzenia biżuterii, jest zdejmowanie jej przed wykonywaniem różnych prac i domowych obowiązków. Pranie, mycie okien albo zmywanie naczyń dłońmi ozdobionymi pierścionkiem, obrączką lub bransoletką – może zainicjować niepożądaną reakcję chemiczną, która niekorzystnie wpłynie na ich estetykę. Niektóre elementy biżuterii są ponadto wrażliwe na zarysowania, do jakich może dojść w trakcie majsterkowania, gotowania czy sprzątania. Nie tylko bezpośredni kontakt z detergentami może uszkodzić biżuterię, bowiem warto odseparować ją również od styczności z perfumami, dezodorantami oraz lakierem do włosów.
Aby zabezpieczyć biżuterię przed zarysowaniem, najlepiej jest przechowywać ją w pudełkach/szkatułkach z oddzielnymi przegródkami albo w specjalnych woreczkach. Z tego samego powodu, dobrze jest też unikać noszenia pierścionków/obrączki na sąsiadujących ze sobą palcach. Szczególnie ostrożnie należy obchodzić się z biżuterią z dmuchanego złota oraz srebra, która znacznie bardziej narażona jest na trwałe i nieodwracalne uszkodzenia. Dobierając zawieszkę do łańcuszka, warto pamiętać, że im większa dysproporcja jej ciężaru do grubości splotu – może przecierać i w efekcie osłabiać ogniwa.
Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na pielęgnację biżuterii, jest okresowe jej mycie w ciepłej wodzie z dodatkiem zwykłego płynu do naczyń. Po osuszeniu, złota i srebrna biżuteria powinna zostać wypolerowana przy pomocy specjalistycznych środków i miękkiej tkaniny. Naturalne kamienie (pół)szlachetne i perły należy czyścić specjalnymi płynami, które nie zawierają amoniaku/wybielacza, dzięki czemu zachowują one swój oryginalny połysk. Tego rodzaju akcesoria można kupić w każdym profesjonalnym sklepie jubilerskim.
Jak czyścić biżuterię w domu?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu do czyszczenia łańcuszka, obrączki, pierścionka lub bransoletki, warto w pierwszej kolejności sprawdzić jego reakcję na niewielki fragment biżuterii (np. w pobliżu zapięcia). Jeśli biżuteria zdobiona jest kamieniami, należy unikać czyszczenia ich środkami chemicznymi, ponieważ mogą one spowodować zmatowienie.
W sytuacji, kiedy kamienie są naklejane, to warto wystrzegać się moczenia biżuterii, aby nie dopuścić do ich odklejenia. Lepszym rozwiązaniem z pewnością będzie użycie delikatnie nawilżonej szmatki. Biżuterię należy myć pojedynczo, aby nie porysować jej przez kontakt z innymi ozdobami. Bezpośrednio po myciu biżuterii, trzeba opłukać ją pod bieżącą wodą oraz dokładnie osuszyć, najlepiej przy pomocy ściereczki z mikrofibry lub kawałka flaneli.
Srebrna biżuteria – jak czyścić skutecznie?
W przypadku srebrnej biżuterii, mamy do czynienia z naturalnym procesem utleniania, powodujący uwidocznienie się na powierzchni tego metalu specyficznego nalotu, który psuje estetykę łańcuszka czy bransolety. Na szczęście, z problemem tym łatwo można się uporać w warunkach domowych, bowiem do skutecznego wyczyszczenia biżuterii ze srebra – wystarczy kawałek folii aluminiowej i sól kuchenna. Biżuteria srebrna powinna zostać umieszczona w ceramicznej lub plastikowej miseczce, wyłożonej folią aluminiową i zamoczona w roztworze wody z solą kuchenną (1 łyżka soli na szklankę) lub z sokiem z cytryny. Po upływie określonego czasu, który zależy od stopnia zanieczyszczenia, należy delikatnie wyjąć biżuterię z miski i osuszyć ją miękką ściereczką.
Ciekawym i przede wszystkim skutecznym sposobem na czyszczenie srebrnej biżuterii, jest także stosowana od wielu pokoleń metoda z wykorzystaniem popiołu. Wystarczy nanieść niewielka ilość popiołu na zwilżoną szmatkę i delikatnie pocierać nią srebrną biżuterię – aż do momentu uzyskania zadowalającego efektu. Po wykonaniu tej czynności, należy wypłukać i osuszyć biżuterię – najlepiej przy pomocy kawałka flaneli. Do czyszczenia srebra idealnie sprawdza się popiół drzewny, ponieważ ten na bazie węgla – może zarysować powierzchnię biżuterii.
Spośród innych, popularnych metod czyszczenia biżuterii ze srebra, można również zastosować kilkugodzinną „kąpiel” w alkoholu wysokoprocentowym (wódka, spirytus). Skuteczne jest także użycie pasty do zębów bez sodu (nie może to być pasta wybielająca) albo mleczka kuchennego. W tym przypadku nie można jednak czyścić srebrnej biżuterii z kamieniami, należy też pamiętać, aby po każdym czyszczeniu – spłukać biżuterię pod strumieniem bieżącej wody i dokładnie osuszyć.
Skuteczne sposoby na czyszczenie złotej biżuterii
Zazwyczaj najprostsze sposoby okazują się najlepsze, nie inaczej jest w przypadku czyszczenia biżuterii ze złota. Sprawdzoną i od dawna stosowaną metodą usuwania drobnych zanieczyszczeń oraz tłustego nalotu na biżuterii ze złota – jest zafundowanie jej ciepłej „mydlanej kąpieli”. Równie dobrze, co mydło, sprawdzi się także zwykły płyn do naczyń. Warto pamiętać, że każdorazowo po czyszczeniu złotej biżuterii przy pomocy tego rodzaju domowej chemii – konieczne jest opłukanie jej później pod bieżącą wodą i staranne osuszenie.
W momencie, kiedy na powierzchni złota pojawi się nalot o zielonkawym zabarwieniu, skutecznie poradzi sobie z nim roztwór na bazie wody oraz kwasku cytrynowego. Czasami, złota biżuteria pokrywa się rdzawymi plamkami – wówczas doskonałą receptą okaże się receptura oparta o roztwór wody (szklanka), sody oczyszczonej i soli kuchennej (po 2 łyżki). Złoty łańcuszek, obrączka, pierścionek lub kolczyki należy zalać przygotowaną „miksturą”, po wcześniejszym umieszczeniu biżuterii w miseczce wyłożonej aluminiową folią. Aby wyczyścić trudno dostępne miejsca, najlepiej posłużyć się miękką szczoteczką do mycia zębów.
Salon jubilerski to miejsce, w którym można kupić nie tylko efektowną i elegancką biżuterię, ale również specjalistyczne środki do jej pielęgnacji czy zlecić okresowo usługę wypolerowania. Prawdziwe cuda potrafi też sprawić tradycyjna ściereczka jubilerska z mikrofibry, dzięki której złota biżuteria będzie olśniewać swoim blaskiem każdego dnia.
Napisz odpowiedź Nie wysyłaj